Výlety pre verejnosť

Výlety

Organizujeme výlety do prírody s aktivitami pre deti aj dospelých. Vyštudovali sme prírodné vedy a mnoho o prírode vieme, komunikujeme však zrozumiteľným jazykom a naše vedomosti približujeme zaujímavou a zrozumiteľnou formou. Radi skvalitňujeme naše výlety odborníkmi, ktorí povedia viac o vtákoch, hmyze či stopovaní zveri.

Pripravujeme:

Ako žijú rieky?

Prečo sú rieky s prirodzeným tokom dôležité? Ako sa žije obyvateľom riek s umelo vytvorenými bariérami? Ako rieky čistia vodu
a kam všetka tá voda putuje? To všetko sa dozviete prvú októbrovú sobotu, kedy spoločne preskúmame riečku Hučava, ktorá pramení na území biosférickej rezervácie Poľana, voľne preteká Hrochoťskou dolinou, až postupne vteká na územie obce Očová. Riečka Hučava bola tento rok čiastočne oslobodená od hate, ktorá bránila ťahu rýb vyššie po prúde rieky ako pstruh potočný, slíž severský, či mrena škvrnitá.

Kedy: v sobotu, 2.10.2021
Trvanie: poldenný výlet (9.00 – 12.30 hod.)

Náročnosť: nízka, vhodná pre rodiny s deťmi aj v predškolskom veku
Presun na dlhšie vzdialenosti bude autami. Budeme sa zdržiavať na 3 lokalitách, skúmať a porovnávať vodný tok v Hrochoťskej doline, nad obcou a pod obcou Očová. V lokalite sa okrem siedmych druhov rýb vyskytuje aj rak riečny, vydra riečna, rybárik riečny, vodnár potočný či bocian čierny. V záverečnej časti výletu máme pre vás pripravený bonus. Budeme pracovať s interaktívnymi modelmi riečnej a mokradnej krajiny na ktorých si zhrnieme to, čo sme videli naživo. Modely sú súčasťou projektu OZ Diana – Interaktívna environmentálna výstava prírodných procesov a manažmentu karpatskej krajiny, financovaného z Environmentálneho fondu v rámci Programu ochrany prírody.
Odporúčame používať turistickú obuv, pribaliť nepremokavú obuv (prípadne gumáky), pokrývku hlavy, pršiplášť, tekutiny a stravu.

Zodpovednosť: Účasť na podujatí je na vlastné riziko. Občianske združenie CEVEV Malá líška ani sprievodcovia nenesú zodpovednosť za účastníkov výletu, za ich prípadnú ujmu na zdraví ani na majetku. Osoby mladšie ako 18 rokov sa môžu výletu zúčastniť iba v sprievode zodpovednej osoby staršej ako 18 rokov.

Vstupné:
rodinný balíček pre 5 osôb                           19€
rodinný balíček pre 4 osoby                         16€
rodinný balíček pre 3 osoby                         13€
balíček pre 2 osoby                                          9€
vstupné pre 1 osobu                                        5€
deti do 1 roka                                                  zdarma
V cene je zahrnuté: sprievodca počas celého výletu, hry a aktivity na pozorovanie prírody, tvorivá dielňa
V cene nie je zahrnuté: doprava, strava, individuálne cestovné poistenie

Platba prevodom na účet CEVEV Malá líška SK8383300000002901966514 vo FIO banke a vo výnimočných prípadoch aj v hotovosti priamo na mieste konania. Prihlásenie je záväzné. V prípade nepriaznivého počasia vás budeme informovať o zrušení podujatia
e-mailom večer pred konaním výletu. Odhlásenie je možné do 24 hodín pred konaním podujatia.

Pre prihlásenie kliknite sem.

Úspešne za nami v roku 2021:

Výlet na kamenné more do Vyhní

Prvú septembrovú sobotu sme si boli pozrieť dve zaujímavé geologické lokality vo Vyhniach: travertínovú kopu Mamut a kamenné more. Dozvedeli sme sa o baníckej histórii obce, o objavení termálnych prameňov aj o tom, ako vzniklo kamenné more. Tu sme spoznávali silu života, ktorá si hľadá miesto aj na nehostinných kameňoch a rozprávali sme sa aj o tom, z čoho sa skladá ryolit. Kúsky ryolitov doplnili naše geologické zbierky. Samozrejme sme ich brali mimo chráneného územia.
Táto rezervácia je nielen plná ryolitových balvanov, ale je aj jedinečným skalným biotopom, ktorý stojí za preskúmanie.

Geologický výlet na Španiu Dolinu

11. august bol v znamení geológie. Veď geológia s deťmi je jednoducho skvelá! S deťmi a s Dáškou – našou geologičkou. Vybrali sme sa do malebnej Španej Doliny a priniesli si odtiaľ kopec skvelých zážitkov, priateľstiev a geologické zbierky. Ďakujeme!!

Výlet do Brusnianskeho potoka za potvorkami

V prvom augustovom týždni sme sa ochladili v krásnom potoku – v Brusnianke. Opäť sa stretla partia skvelých ľudí s ktorými sme preskúmali život v potoku aj okolitej prírode. Malých výskumníkov zaujímali všetky okolité rastliny, hmyz aj kamene. Ďakujeme za krásny deň!

Výlet na Urpín za krásnymi ľaliami a orchideami

Druhú júnovú sobotu sme sa prešli v milej spoločnosti vrchom Urpín. Potešilo nás množstvo orchideí (prilbovka biela, hniezdovka hlístová), hoci črievičníky ešte nekvitli a ľalie boli tiež ešte len v puku. O to väčšou odmenou bol pre nás nádherný brezový háj a košatý buk. Nevynechali sme ani tvorenie, skúmanie hmyzu a pohodu v prírode … s nami je to vždy pestré ;o).

Minulý rok boli takéto nádherné.

Náučným chodníkom v Jakube
29.5. sme zažili nádherný deň plný vzácnej a krátko kvitnúcej nádhery, skvelých ľudí, príjemného počasia a milých zvieracích prekvapení.

Výletovú sezónu roka 2021 sme otvorili 15.mája pri vode. Na výlete za žabkami ku Plavnu sme si vychutnávali krásy stojatych aj tečúcich vôd. Cesta popri Hrone v tieni krásnej brehovej zelene, mokrade a jazero. Na nebi krúžiace orly, volavky, rybáriky, kukučka, kačky, stopy jeleňov a medvedia stopa. Žabka, žubrienky a ryby kývajúce nám plutvou 🙂