Výlety do prírody v roku 2021

::

Tento rok by sme mohli nazvať aj outdoorovým. Výskumy, výlety, tábory aj krúžky realizujeme v prírode a to nás veľmi baví! Pozrite na akých krásnych miestach ste s nami počas tohtoročných výletov už boli.

Ako žijú rieky?

Prečo sú rieky s prirodzeným tokom dôležité? Ako sa žije obyvateľom riek s umelo vytvorenými bariérami? Ako rieky čistia vodu
a kam všetka tá voda putuje? To všetko sme zisťovali prvú októbrovú sobotu, kedy sme spoločne preskúmali riečku Hučava.

Navštívili sme 3 lokality, na ktorých sme skúmali a porovnávať vodný tok v Hrochoťskej doline, nad obcou a pod obcou Očová. V lokalite sa okrem siedmych druhov rýb vyskytuje aj rak riečny, vydra riečna, rybárik riečny, vodnár potočný či bocian čierny.

Pracovali sme aj s interaktívnymi modelmi riečnej a mokradnej krajiny, na ktorých sme si zhrnuli to, čo sme videli naživo. Modely sú súčasťou projektu OZ Diana – Interaktívna environmentálna výstava prírodných procesov a manažmentu karpatskej krajiny, financovaného z Environmentálneho fondu v rámci Programu ochrany prírody.

Výlet na kamenné more do Vyhní

Prvú septembrovú sobotu sme si boli pozrieť dve zaujímavé geologické lokality vo Vyhniach: travertínovú kopu Mamut a kamenné more. Dozvedeli sme sa o baníckej histórii obce, o objavení termálnych prameňov aj o tom, ako vzniklo kamenné more. Tu sme spoznávali silu života, ktorá si hľadá miesto aj na nehostinných kameňoch a rozprávali sme sa aj o tom, z čoho sa skladá ryolit. Kúsky ryolitov doplnili naše geologické zbierky. Samozrejme sme ich brali mimo chráneného územia.
Táto rezervácia je nielen plná ryolitových balvanov, ale je aj jedinečným skalným biotopom, ktorý stojí za preskúmanie.

Geologický výlet na Španiu Dolinu

11. august bol v znamení geológie. Veď geológia s deťmi je jednoducho skvelá! S deťmi a s Dáškou – našou geologičkou. Vybrali sme sa do malebnej Španej Doliny a priniesli si odtiaľ kopec skvelých zážitkov, priateľstiev a geologické zbierky. Ďakujeme!!

Výlet do Brusnianskeho potoka za potvorkami

V prvom augustovom týždni sme sa ochladili v krásnom potoku – v Brusnianke. Opäť sa stretla partia skvelých ľudí s ktorými sme preskúmali život v potoku aj okolitej prírode. Malých výskumníkov zaujímali všetky okolité rastliny, hmyz aj kamene. Ďakujeme za krásny deň!

Výlet na Urpín za krásnymi ľaliami a orchideami

Druhú júnovú sobotu sme sa prešli v milej spoločnosti vrchom Urpín. Potešilo nás množstvo orchideí (prilbovka biela, hniezdovka hlístová), hoci črievičníky ešte nekvitli a ľalie boli tiež ešte len v puku. O to väčšou odmenou bol pre nás nádherný brezový háj a košatý buk. Nevynechali sme ani tvorenie, skúmanie hmyzu a pohodu v prírode … s nami je to vždy pestré ;o).

Minulý rok boli takéto nádherné.

Náučným chodníkom v Jakube
29.5. sme zažili nádherný deň plný vzácnej a krátko kvitnúcej nádhery, skvelých ľudí, príjemného počasia a milých zvieracích prekvapení.

Výletovú sezónu roka 2021 sme otvorili 15.mája pri vode. Na výlete za žabkami ku Plavnu sme si vychutnávali krásy stojatych aj tečúcich vôd. Cesta popri Hrone v tieni krásnej brehovej zelene, mokrade a jazero. Na nebi krúžiace orly, volavky, rybáriky, kukučka, kačky, stopy jeleňov a medvedia stopa. Žabka, žubrienky a ryby kývajúce nám plutvou 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *