Zadrž vodu, polej strom, napoj zvieratá

::

Každoročne vyhlasujeme akcie pre prírodu Vyčistené! a Zasadené! Rok 2022 nám ukázal potrebu vyhlásenia nových výziev, ktorých naliehavá potreba je ešte väčšia ako u predchádzajúcich. Nejde totiž o podporu prírode priaznivých činností ale priamo o záchranu životov. Všetky tieto opatrenia sa týkajú vody. Lebo bez vody sa žiť nedá.

Zachytávajte oplachovú vodu v domácnostiach napr. z oplachovania rúk, hrnčekov, ovocia či zeleniny do misky. Voda musí byť bez tukov a čistiacich prostriedkov. Z misky vodu zlievajte do vedra a následne ňou polejte stromy, kríky, kvety pred domom. Každá kvapka je dôležitá a to pred dažďom aj po daždi. Urobte ešte viac, dohodnite sa so susedmi, motivujte priateľov, rodinu, komunitu a spoločne sa starajte o zalievanie sídliska. Môžete skúsiť osloviť českú spoločnosť, ktorá vám dokonca na polievanie stromov vytvorí aplikáciu. Tá vám ukáže, ktorý strom potrebuje poliať najviac. Viac info o nakladaní s vodou a aplikácii na https://zalejme.cz/.

Je to málo? Áno, máte pravdu. Jediným skutočným riešením je zachytávanie a vsakovanie dažďovej vody priamo pri dome. Existuje na to množstvo osvedčených spôsobov. Predneste záujem o zadržiavanie vody na stretnutí spoločenstva vlastníkov bytov a zadržte vodu v krajine. Ak bývate v rodinnom dome, odporúčame okrem nádrží na dažďovú vodu a budovania dažďových záhrad tiež takúto jednoduchú klapku do odtokovej rúry. Stojí pár eur a dá sa namontovať okamžite.

Umiestnite pred dom či panelák plytkú misku s vodou a kameňom. Kameň slúži hmyzu ako bezpečný prístup k vode aj ako ťažítko proti prevráteniu misky. Napájadlo raz do týždňa umyte, aby sa v ňom netvorili riasy a každý deň dolievajte čerstvú vodu. Zachránite život vtáčikom, hmyzu, ale napríklad aj ježkom či veveričkám. Piť potrebuje každý. Ďakujeme!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *