Akcie pre prírodu

VYČISTENÉ 2021!

Opäť je tu jar a my spúšťame druhý ročník výzvy na čistenie prírody od smetí. Je to nekonečný proces, ale jar je na čistenie tým najvhodnejším obdobím. Skôr než zeleň schová množstvo odpadkov v listoch, môžeme ich pozbierať a predísť tak tomu, aby lákali a uškodili zvieratám, aby si ich vtáctvo vplietalo do hniezd, kŕmili odpadkami svoje mláďatá, aby sa škodlivé látky uvoľňovali do vody a pôdy, …..

Zbierať môžete ísť kdekoľvek. Ak sa rozhodnete upratovať okolie Banskej Bystrice, môžete naviac využiť ponuku mestského úradu a dostať od nich vrecia na odpad a odvoz smetí. Verím však, že rovnako by vašu snahu ocenili aj ostatné mestské či obecné úrady. Ak budete mať záujem, s vybavovaním vám radi pomôžeme.

Veľmi nás potešíte, ak sa so svojím úlovkom odfotíte a pošlete nám fotku. Jednu na ktorej ste s vyzbieranými smeťami a druhú, na ktorej odfotíte miesto, ktoré ste vyčistili. Ďakujeme!

ZASADENÉ 2021!

Aj pestovanie vlastného ovocia či zeleniny je tým správnym krokom ako pomôcť prírode. Jednoducho to, čo si vypestujeme sami bez umelých hnojív a zbytočnej chémie je to najlepšie. Nezásobuje nás to len potravinami.

Zdravé jedlo, práca so zemou na čerstvom vzduchu, pohyb aj skvelá aktivita pre deti na uvedomenie si zodpovednosti. Pestovanie s deťmi ponúka aj veľa príležitostí na objavy. No to je len časť prínosov. Pestovanie vlastných potravín znižuje potrebu ich prevážania (neverili by ste, akú diaľku precestujú bežne potraviny kým sa dostanú na náš stôl). Žiadny domáci hospodár si na svoje polia nesype toľko chémie a nestrieka toľkými postrekmi to, čo plánuje zjesť so svojimi najbližšími a navyše, pestré políčka s rozličnými plodinami a s medzami sú ideálnym miestom pre život mnohých živočíchov. Napríklad včiel, motýľov, čmeliakov, jašteríc a mnohých iných. Zelené balkóny a komunitné záhradky pri panelákoch nám počas leta ochladzujú rozpálené mesto.

Podeľte sa s nami o svoje pestovateľské skúsenosti, úspechy aj nezdary. Budete inšpiráciou pre ostatných a určite spoločne nájdeme veľa dobrých rád a typov. Rozhodne pestovanie aspoň vyskúšajte. Je v ňom veľká múdrosť našich predkov.

Prírodné Vianoce 2020

Vianočné obdobie začína s adventom. Nie v októbri alebo septembri, ako sa nám snažia nahovoriť obchodné centrá. Sú to sviatky lásky a pokoja, rodiny a teplej hrejivej domácej atmosféry.

Mnohí sa však neustriehneme a zamotáme sa do zbytočného plytvania, prejedania, preháňame s upratovaním a hlavne s počtom darčekov. Vianoce tak patria medzi sviatky s najväčšou ekologickou stopou – teda s najhorším dopadom na prírodu.

Našťastie sú medzi nami a takí, ktorým záleží na tom, aby boli dopady našich činností čo najmenšie a prinášajú nám množstvo typov ako prežiť Vianoce mierumilovné aj k našej planéte Zem.

My v ekocentre Malá líška Vám prinášame množstvo zaujímavých nápadov na tvorenie, zdobenie, balenie aj ekologické upratovanie, či výber ekologických darčekov. A to nie je všetko. Pripravili sme pre Vás aj zaujímavé vianočné workshopy! Vaše Vianoce tak môžu začať naplno
a s nami!

Vianočné Darčeky Ktoré Potešia Blízkych Aj Našu Zem
Pes Nie Je Vianočný Darček
Eko Upratovanie
Vianočný Stromček A Zdobenie
Kreatívne Balenie Vianočných Darčekov
Jedlo Počas Vianoc
Vianoce Pre Zvieratá

VYČISTENÉ 2020!

Túto jar, keď sme sa všetci separovali, boli prechádzky prírodou tým najväčším potešením. Pred tým ako vyrašila prvá trávička, bolo všade vidno odpadky. Vieme, že tieto smetiská vznikajú kvôli ľahostajnosti, ale zároveň veríme, že mnohí ľudia ľahostajní nie sú a tak sme vytvorili výzvu na čistenie prírody. Nie spolu, ale tak, ako to bolo možné – každý sám. Tu je pár fotiek našich a hlavne Vašich úspechov. Ďakujeme!

ZASADENÉ 2020!