Akcie pre prírodu

Rok 2022 nám ukázal potrebu vyhlásenia nových výziev, ktorých naliehavá potreba je ešte väčšia ako u predchádzajúcich výziev. Nejde totiž o podporu prírode priaznivých činností ale priamo o záchranu životov. Všetky tieto opatrenia sa týkajú vody. Lebo bez vody sa žiť nedá.

Zadrž vodu, polej strom, napoj zvieratá

Zachytávajte oplachovú vodu v domácnostiach napr. z oplachovania rúk, hrnčekov, ovocia či zeleniny do misky. Voda musí byť bez tukov a čistiacich prostriedkov. Z misky vodu zlievajte do vedra a následne ňou polejte stromy, kríky, kvety pred domom. Každá kvapka je dôležitá a to pred dažďom aj po daždi. Urobte ešte viac, dohodnite sa so susedmi, motivujte priateľov, rodinu, komunitu a spoločne sa starajte o zalievanie sídliska. Môžete skúsiť osloviť českú spoločnosť, ktorá vám dokonca na polievanie stromov vytvorí aplikáciu. Tá vám ukáže, ktorý strom potrebuje poliať najviac. Viac info o nakladaní s vodou a aplikácii na https://zalejme.cz/.

Je to málo? Áno, máte pravdu. Jediným skutočným riešením je zachytávanie a vsakovanie dažďovej vody priamo pri dome. Existuje na to množstvo osvedčených spôsobov. Predneste záujem o zadržiavanie vody na stretnutí spoločenstva vlastníkov bytov a zadržte vodu v krajine. Ak bývate v rodinnom dome, odporúčame okrem nádrží na dažďovú vodu a budovania dažďových záhrad tiež takúto jednoduchú klapku do odtokovej rúry. Stojí pár eur a dá sa namontovať okamžite.

Umiestnite pred dom či panelák plytkú misku s vodou a kameňom. Kameň slúži hmyzu ako bezpečný prístup k vode aj ako ťažítko proti prevráteniu misky. Napájadlo raz do týždňa umyte, aby sa v ňom netvorili riasy a každý deň dolievajte čerstvú vodu. Zachránite život vtáčikom, hmyzu, ale napríklad aj ježkom či veveričkám. Piť potrebuje každý. Ďakujeme!

VYČISTENÉ 2022!

Prebieha tretí ročník výzvy Vyčistené! Ide o čistenie prírody od smetí v čase, kedy zmizol sneh a jarná zeleň ešte nestihla zarásť lúky, lesy, medze či kroviny. Je to nekonečný proces, ale jar je na čistenie tým najvhodnejším obdobím. Skôr než zeleň schová množstvo odpadkov v listoch, môžeme ich pozbierať a predísť tak tomu, aby lákali a uškodili zvieratám, aby si ich vtáctvo vplietalo do hniezd, kŕmili odpadkami svoje mláďatá, aby sa škodlivé látky uvoľňovali do vody a pôdy, …..

Zbierať môžete ísť kdekoľvek. Sami, s rodinou, kamarátmi, susedmi, s kolegami aj s nami. My sme upratali Radvanský park. Tu si o akcii môžete prečítať viac. Ak sa rozhodnete upratovať okolie Banskej Bystrice, môžete naviac využiť ponuku mestského úradu a dostať od nich vrecia na odpad a odvoz smetí. Verím však, že rovnako by vašu snahu ocenili aj ostatné mestské či obecné úrady. Ak budete mať záujem, s vybavovaním vám radi pomôžeme.

Veľmi nás potešíte, ak sa so svojím úlovkom odfotíte a pošlete nám fotku. Jednu na ktorej ste s vyzbieranými smeťami a druhú, na ktorej odfotíte miesto, ktoré ste vyčistili. Ďakujeme!

ZASADENÉ 2022!

Prebúdzajúca sa príroda je skvelým obdobím na začatie pestovania. Vlastné bylinky, ovocie či zelenina chutia predsa oveľa lepšie! Ak máte záhradu a skúsenosti je to jednoduchšie, ale pestovať sa dá aj na balkóne, okne, či na streche paneláku. U nás už vzniká malé pestovateľské laboratórium, v ktorom si deti skúšajú vypestovať žeruchu, fazuľky, cesnak, citrónovníky, jabloň, avokádo aj mango – jednoducho semienka sa nevyhadzujú. Skúsenosti a možnosť pozorovať klíčenie a rast rastlín, ich opatera a práca s pôdou je jedna z kľúčových zručností. Deti učí zodpovednosti, prináša upokojenie a pomáha so sústredením.

Podeľte sa s nami o svoje pestovateľské skúsenosti, úspechy aj nezdary. Budete inšpiráciou pre ostatných a určite spoločne nájdeme veľa dobrých rád a typov. Rozhodne pestovanie aspoň vyskúšajte. Je v ňom veľká múdrosť našich predkov.

Prečítajte si článok ZASADENÉ 2021 a načerpajte inšpiráciu!