Akcie pre prírodu

VYČISTENÉ 2022!

Prebieha tretí ročník výzvy Vyčistené! Ide o čistenie prírody od smetí v čase, kedy zmizol sneh a jarná zeleň ešte nestihla zarásť lúky, lesy, medze či kroviny. Je to nekonečný proces, ale jar je na čistenie tým najvhodnejším obdobím. Skôr než zeleň schová množstvo odpadkov v listoch, môžeme ich pozbierať a predísť tak tomu, aby lákali a uškodili zvieratám, aby si ich vtáctvo vplietalo do hniezd, kŕmili odpadkami svoje mláďatá, aby sa škodlivé látky uvoľňovali do vody a pôdy, …..

Zbierať môžete ísť kdekoľvek. Sami, s rodinou, kamarátmi, susedmi, s kolegami aj s nami. My sme upratali Radvanský park. Tu si o akcii môžete prečítať viac. Ak sa rozhodnete upratovať okolie Banskej Bystrice, môžete naviac využiť ponuku mestského úradu a dostať od nich vrecia na odpad a odvoz smetí. Verím však, že rovnako by vašu snahu ocenili aj ostatné mestské či obecné úrady. Ak budete mať záujem, s vybavovaním vám radi pomôžeme.

Veľmi nás potešíte, ak sa so svojím úlovkom odfotíte a pošlete nám fotku. Jednu na ktorej ste s vyzbieranými smeťami a druhú, na ktorej odfotíte miesto, ktoré ste vyčistili. Ďakujeme!

ZASADENÉ 2022!

Prebúdzajúca sa príroda je skvelým obdobím na začatie pestovania. Vlastné bylinky, ovocie či zelenina chutia predsa oveľa lepšie! Ak máte záhradu a skúsenosti je to jednoduchšie, ale pestovať sa dá aj na balkóne, okne, či na streche paneláku. U nás už vzniká malé pestovateľské laboratórium, v ktorom si deti skúšajú vypestovať žeruchu, fazuľky, cesnak, citrónovníky, jabloň, avokádo aj mango – jednoducho semienka sa nevyhadzujú. Skúsenosti a možnosť pozorovať klíčenie a rast rastlín, ich opatera a práca s pôdou je jedna z kľúčových zručností. Deti učí zodpovednosti, prináša upokojenie a pomáha so sústredením.

Podeľte sa s nami o svoje pestovateľské skúsenosti, úspechy aj nezdary. Budete inšpiráciou pre ostatných a určite spoločne nájdeme veľa dobrých rád a typov. Rozhodne pestovanie aspoň vyskúšajte. Je v ňom veľká múdrosť našich predkov.

Prečítajte si článok ZASADENÉ 2021 a načerpajte inšpiráciu!