Akcie Pre Prírodu

Zadrž vodu, polej strom, napoj zvieratá 2023

Zachytávajte oplachovú vodu v domácnostiach napr. z oplachovania rúk, hrnčekov, ovocia či zeleniny do misky. Voda musí byť bez tukov a čistiacich prostriedkov. Z misky vodu zlievajte do vedra a následne ňou polejte stromy, kríky, kvety pred domom. Každá kvapka je dôležitá a to pred dažďom aj po daždi. Urobte ešte viac, dohodnite sa so susedmi, motivujte priateľov, rodinu, komunitu a spoločne sa starajte o zalievanie sídliska. Môžete skúsiť osloviť českú spoločnosť, ktorá vám dokonca na polievanie stromov vytvorí aplikáciu. Tá vám ukáže, ktorý strom potrebuje poliať najviac. Viac info o nakladaní s vodou a aplikácii na https://zalejme.cz/.

Je to málo? Áno, máte pravdu. Jediným skutočným riešením je zachytávanie a vsakovanie dažďovej vody priamo pri dome. Existuje na to množstvo osvedčených spôsobov. Predneste záujem o zadržiavanie vody na stretnutí spoločenstva vlastníkov bytov a zadržte vodu v krajine. Ak bývate v rodinnom dome, odporúčame okrem nádrží na dažďovú vodu a budovania dažďových záhrad tiež takúto jednoduchú klapku do odtokovej rúry. Stojí pár eur a dá sa namontovať okamžite.

Vodu potrebuje aj hmyz, vtáky a ďalšie zvieratá žijúce s nami v mestách. Umiestnite pred dom či panelák plytkú misku s vodou a kameňom. Kameň slúži hmyzu ako bezpečný prístup k vode aj ako ťažítko proti prevráteniu misky. Napájadlo raz do týždňa umyte, aby sa v ňom netvorili riasy a každý deň dolievajte čerstvú vodu. Zachránite život vtáčikom, hmyzu, ale napríklad aj ježkom či veveričkám. Lebo bez vody sa žiť nedá. Ďakujeme!

VYČISTENÉ 2023!

Prebieha štvrtý ročník výzvy Vyčistené! Ide o čistenie prírody od smetí v čase, kedy zmizol sneh a jarná zeleň ešte nestihla zarásť lúky, lesy, medze či kroviny. Je to nekonečný proces, ale jar je na čistenie tým najvhodnejším obdobím. Skôr než zeleň schová množstvo odpadkov v listoch, môžeme ich pozbierať a predísť tak tomu, aby lákali a uškodili zvieratám, aby si ich vtáctvo vplietalo do hniezd, kŕmili odpadkami svoje mláďatá, aby sa škodlivé látky uvoľňovali do vody a pôdy, …..

Zbierať môžete ísť kdekoľvek. Sami, s rodinou, kamarátmi, susedmi, s kolegami aj s nami. na uratovacie akcie vás upozorňujeme na našom FB Malá líška – ekocentrum. Tento rok sme upratovali doslova čiernu skládku nad Pieninskou ulicou. Pridáme ruku k brigádam na základných školách a ešte nás čaká upratovanie 30.4. v Podlaviciach neďaleko kostola, na ktorom ste všetci vítaní. Ak sa rozhodnete upratovať okolie Banskej Bystrice, môžete naviac využiť ponuku mestského úradu a dostať od nich vrecia na odpad a odvoz smetí. Verím však, že rovnako by vašu snahu ocenili aj ostatné mestské či obecné úrady. Ak budete mať záujem, s vybavovaním vám radi pomôžeme.

Veľmi nás potešíte, ak sa so svojím úlovkom odfotíte a pošlete nám fotku. Ďakujeme!

ZASADENÉ 2023!

Kto na jar sadil, dnes už zbiera úrodu a teší sa z chutných a zdravých plodov. Hlavná je pestrosť. Moja záhrada vyzerá ako skutočná divočina, ale kto hľadá, nájde v nej veľa dobrôt.

Už vám doma pučia priesady? Prebúdzajúca sa príroda je skvelým obdobím na pestovanie. Samozásobiteľstvo je veľmi dôležité. Vlastné bylinky, ovocie či zelenina chutia predsa oveľa lepšie! Ak máte záhradu a skúsenosti je to jednoduchšie, ale pestovať sa dá aj na balkóne, okne, či na streche paneláku. U nás už vzniká malé pestovateľské laboratórium, v ktorom si deti skúšajú vypestovať žeruchu, fazuľky, cesnak, citrónovníky, jabloň, avokádo aj mango – jednoducho semienka sa nevyhadzujú. Skúsenosti a možnosť pozorovať klíčenie a rast rastlín, ich opatera a práca s pôdou je jedna z kľúčových zručností. Deti učí zodpovednosti, prináša upokojenie a pomáha so sústredením.

Prečítajte si článok ZASADENÉ 2021 a načerpajte inšpiráciu!

Podeľte sa s nami o svoje pestovateľské skúsenosti, úspechy aj nezdary. Budete inšpiráciou pre ostatných a určite spoločne nájdeme veľa dobrých rád a typov. Rozhodne pestovanie aspoň vyskúšajte. Je v ňom veľká múdrosť našich predkov.