Denné letné tábory 2023

::

Leto sa rozbehlo a my už máme za sebou všetky turnusy denných letných táborov.

Začali sme hneď prvým júlovým týždňom a táborníkom sme priniesli tému “Múdrosti našich predkov”. Rozprávali sme sa o tom, že naši predkovia dokázali všetko potrebné získať z okolitej prírody, poznali ju, trávili v nej veľa času a boli veľmi zruční.

Spoznávali sme premenu rôznych surovín na krásne výrobky (napr. z hliny na džbány, ľanu na kroj), navštívili sme gazdovstvo, kde deti kŕmili zvieratá, plstili z ovčej vlny. Kožiar Lojzo z Alatyr-u im porozprával o spracovaní kože, čo si aj vyskúšali. Navštívili sme SOŠ pod Bánošom, kde sme sa viac dozvedeli o včelách a opeľovačoch a posledný deň si vyskúšali, či by dokázali prežiť v divočine – nachystať si drevo, založiť oheň, ošetriť ranu, rozoznať jedlé a jedovaté rastliny. Týždeň nám bol málo, tak nám bolo spolu dobre. Ale bol tu piatok a čas na nové prázdninové dobrodružstvá.

Tento rok je výnimočný najmä z pohľadu táborov pre drobcov – deti zo škôlok. Prvý sme zrealizovali počas jarných prázdnin a ďalší druhý júlový týždeň. Je to tábor so zníženým počtom detí, individuálnym prístupom a pokojnejším režimom. No aj tak sme nezaháľali. Objavovali sme, hrali sa, tvorili, boli sme na výlete pri zvieratkách aj v lese pri potoku. Veď pozrite fotky a uvidíte, ako nám bolo spolu dobre :).

Tretí týždeň sme sa opäť venovali školákom na II. turnuse DLT Za divočinou mesta. Teplo ani búrky nám neprekazili žiadny program. Spoznali sme mnohé zaujímavé remeslá aj nových kamarátov. Zavítali k nám dokonca deti z Nitry a Španielska, z čoho máme veľkú radosť. Boli sme na gazdovstve, s kožiarom, pri včelách aj v divočine. Vyrábali sme luky, plstili sme, vyrobili si včelobaly so včelím voskom ktoré budú deťom slúžiť na ekologické a zdravé zabalenie desiaty a mnoho iného. Program bol pestrý a deti si tábor užili.

Tešíme sa na vás aj budúci rok. Dovtedy sa môžeme stretnúť na podujatiach a v školách. Pekné leto!

Fotky z I. turnusu DLT Za divočinou mesta.
Fotky z DLT Drobci v ekocentre.
Fotky z II. turnusu DLT Za divočinou mesta.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *